Kryteria wyboru SQL vs NoSQL [SQL vs NoSQL 6/6]

Po pierwsze: ile danych?

Jeśli dane mieszczą się bez trudu w jednej tradycyjnej bazie relacyjnej, po prostu nie kombinuj. Bazy relacyjne są łatwiejsze w obsłudze, jest również więcej know-how w społeczności. Oczywiście, jeśli uczestniczysz w projekcie CV-driven-development, nikt Ci nie zabroni wybrać mało powszechne bazy danych do najprostszych zadań.

Po drugie: ile relacji pomiędzy danymi? 

Wybór bazy danych ze względu na liczbę relacji wiele do wielu. Źródło

Dopóki struktura, którą modelujemy, głównie ma relacje jeden do wielu (drzewo) albo wcale nie ma relacji, dopóty bazy dokumentowe będą dostosowane do potrzeb. Jeśli charakter twoich danych to głównie wiele do wielu, wtedy najlepiej sprawdzą się bazy grafowe.

Pośrodku tego spektrum stoją oczywiście bazy relacyjne.

Udostępnij ten wpis


Dobrnąłeś do końca. Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy i chcesz otrzymywać informacje o kolejnych, to zapraszam Cię do zapisania się do listy mailingowej. Gwarantuję zero spamu.

Radek.

Inne artykuły

ML w AWS – Sagemaker Autopilot

Automatyczne tworzenie modeli uczenia maszynowego z pełną widocznością w usłudze AWS Sagemaker – korzyści z wygenerowanego Jupyter Notebooka.

ML w AWS – Sagemaker Studio – IDE w przeglądarce

Sagemaker Studio – interaktywne środowisko dla Data Scientist. Z Jupyter Notebooks na pokładzie, oferuje współpracę, śledzenie eksperymentów i integrację z systemem kontroli wersji. Przegląd quasi …

ML w AWS – wstęp do usługi Sagemaker

Sagemaker: Wytwarzanie usług ML w chmurze AWS na nowym poziomie Odkryj potężną usługę Sagemaker, która gromadzi wszystkie niezbędne funkcjonalności związane z wytwarzaniem usług uczenia maszynowego w …

Rozwijasz czy produkujesz oprogramowanie?

Opracowywanie przepisów to proces uczenia się metodą prób i błędów. Nie oczekujesz, że pierwsza próba nowego dania wykonana przez szefa kuchni będzie ostatnią. W rzeczywistości …

Lean software development – eliminacja strat

Dowiedz się, jak wyeliminować marnotrawstwo i przyjąć zasady szczupłego rozwoju oprogramowania, aby dostarczyć więcej wartości swoim klientom przy mniejszym nakładzie pracy.

One thought on “Kryteria wyboru SQL vs NoSQL [SQL vs NoSQL 6/6]

Comments are closed.