Ta strategia replikacji zakłada, że tylko jedna z replik przyjmuje żądania zapisu danych. Nazywamy ją lider lub master. Pozostałe repliki zwane follower lub slave przyjmują dane od lidera (replication stream) i w ten sposób nadrabiają zaległości, czyli synchronizują się. Repliki typu follower serwują tylko żądania odczytu danych.
Ten sposób replikacji jest wykorzystywany przez PostgreSQL, MySQL, MongoDB, RabbitMQ oraz Kafka.
Jak już wspomniałem, asynchroniczna replikacja jest powszechną metodą replikacji pomiędzy węzłami. Oznacza to, że potwierdzamy klientowi zapis, kiedy tylko jedna kopia (master) poprawnie przyjęła dane, a następnie w strategii leader-follower osobny proces wysyła je do pozostałych replik.
Co zrobić w sytuacji, kiedy lider przestanie odpowiadać? Jeśli był to tymczasowy problem sieciowy, niedostępność będzie trwała tylko chwilę, natomiast crash węzła to już bardziej poważny problem. Również celowo możemy chcieć zabić maszynę lidera, aby na przykład zaktualizować oprogramowanie albo przenieść go na serwer z inną konfiguracją sprzętową.
W takim wypadku trzeba wybrać nowego lidera.
Pierwszym zadaniem, które trzeba wykonać, jest zmiana routingu. Po pierwsze, klienty* muszą zacząć czytać z nowego lidera (problem service discovery), a repliki typu follower – kopiować z innego węzła. Po drugie, nowy lider musi się upewnić, że posiada pełną kopię poprzedniego lidera – przecież dzieje się to asynchronicznie, istnieje zatem zagrożenie, że poprzedni lider przed upadkiem nie zdążył wysłać wszystkich danych do swoich naśladowców.
To oczywiście główna wada tego podejścia (jednego lidera), że kiedy zginie na polu walki, to minie chwila, zanim ktoś go zastąpi. Zaletą jest natomiast prostota – replikacja odbywa się tylko w jedną stronę, w przeciwieństwie do replikacji leader-leader (tutaj link do następnego artykuły)
* klienty, a nie klienci – też byłem zdziwiony. Klienty to liczba mnoga rzeczowników nieożywionych. Na stole leżą piloci czy piloty? To zależy, czy właśnie zdarzyła się katastrofa lotnicza, czy skończyłeś oglądać Netflixa.
Źródła
Udostępnij ten wpis
Dobrnąłeś do końca. Jeśli ten artykuł był dla Ciebie wartościowy i chcesz otrzymywać informacje o kolejnych, to zapraszam Cię do zapisania się do listy mailingowej. Gwarantuję zero spamu.
Radek.
2 thoughts on “Replikacja Leader Based [Replikacja 2/5]”
Comments are closed.